

За покупка
|
Кредитите поевтинели едва с 0.5 пункта през 2006 г.
2007-01-26
Въпреки тоновете мастило, които са се изписали по вестници и списания на тема поевтиняване на кредитите, официалната статистика на БНБ е категорична, че реално цената по заемите е паднала едва в половин пункт. Ако в края на 2005 г. средната лихва по всички кредити е била 9.7%, то дванадесет месеца по-късно тя е 9.2%. В интерес на истината миналата година през някои от месеците тя е варирала в границите на повече от 1 процентен пункт. Най-скъпа лихвата е била през януари - 10.4%. Влияние върху стойността й са имали всички видове заеми с изключение на ипотечните, които по това време са се харчели най-евтино за цялата 2006 г. - при средно ниво от 6.4%. Толкова ниска цена за жилищните кредити едва ли скоро ще видим, коментират финансисти.
В момента тя е 8.5%. По същото време обаче фирмите са теглили на рекордно високи цени - 10.93%. Скъпи са били и потребителските заеми - 11.5%, и кредитните карти - 12.5%. Най-изгодно е било да се теглят заеми през април и последните месеци на годината - ноември и декември. Тогава средната им цена е била от порядъка 9.2-9.3%. През април натиск върху цената надолу са оказали заемите за фирми, които са се финансирали средно при 7.9%. Твърде вероятно е обаче в случая да се окаже, че ниската лихва е в резултат на единичен голям корпоративен кредит. През ноември и декември влияние върху цената надолу са имали всички видове заеми. Влияние са имали също и новогодишните промоции, които вървяха с пълна сила през последните два месеца на изминалата година. Предколедно има традиция да се закупуват и недвижими имоти, за което много често се използват кредити.
Както е добре известно, всяка банка си има своя ценова политика спрямо кредитите. Някои от институциите разчитат на добре познатото си име и продават скъпо. Други трупат пазарен дял, като предлагат промоции и по-изгодни и конкурентни оферти на потенциалните си клиенти. Какво показва обаче официалната статистика на Българската народна банка за това коя банка има най-голям приход върху заемите си. Данните са изчислени на база съотношението между приходите от лихви по кредити и средния размер на брутните заеми, които са осреднени на годишна база. Числата са към деветмесечието на миналата година, тъй като все още по-актуални не са публикувани.
Три банки, влизащи в престижната група на десетте най-големи в сектора, са отпускали кредити над средната за пазара цена 9.5%. Към края на септември най-висок доход върху кредитите си е получила Първа инвестиционна банка - малко над 11%. Макар и не в топ 10 ЦКБ също се нарежда на челните места по размер на припечеленото от кредити. Средно отпуснат заем й е носил малко под 11%. Сред банките със сравнително висок лихвен приход са още ДСК и ОББ, съответно със среден процент по заемите 10.6% и 10.2%. В другата крайност е Пиреос, която е отпускала най-евтините заеми сред всички банки - средно за 4.2%. Върху тази стойност със сигурност влияят фактори, които не са видими на пръв поглед. Такъв фактор примерно може да бъде корпоративни заеми с ниска лихва. Сред най-изгодните за теглене на кредит са били и всичките институции от групата на Уникредит - Булбанк, Биохим и Хеброс. Те са отпускали заеми средно за около 8%. На конкурентни равнища е финансирала и Сибанк - 8.6%. Около средните равнища за сектора (9.5%) са били Райфайзенбанк, Пощенска банка и Сосиете женерал експресбанк.
Обратно в новини
|
|
Нови продажби
София, Бояна
Тристаен, 499999 EU
София, Дружба 1
Двустаен, 150000 EU
София, Красно село
Четиристаен, 213600 EU
София, Красна поляна
Четиристаен, 176000 EU
София, Борово
Тристаен, 210000 EU
Нови наеми
София, Люлин 1
Склад, 7500 EU
София, Център
Четиристаен, 700 EU
София, Център
Четиристаен, 700 EU
София, Център
Офис, 3000 EU
София, Надежда 1
Едностаен, 400 EU
Най-новото
Най-четено
|