

За покупка
|
|
Най-търсени за закупуване са жилищата в строеж
2006-07-10
Очакванията на повечето финансови анализатори са, че евентуалното членство на България в ЕС от началото на 2007 г. ще повлияе и върху лихвените проценти по жилищни кредити и те ще намалеят. Не е тайна, че една от основните причини, които възпират повечето физически лица, желаещи да си купят жилище, е именно фактът, че търговските банки отпускат ипотечни заеми с лихва между 7 и 9 на сто, като се изключи промоционалният пакет през първите две или три години.
Най-често онези, които желаят да купят жилище, било с кредит или продажба на собствен апартамент с доплащане, искат то да е ново строителство или на етап строеж. Цената на квадратен метър се определя не само от степента, до която е изградена сградата, когато се сключва сделката, но и от цената на земята. Райони като центъра, кварталите Лозенец и Изток, където цената на квадратен метър земя е над 800 евро, е една от причините жилищата в строеж да се оферират по-скъпо. В централната градска част цената е малко над 700 евро/кв.м.
С около 100 евро/кв.м е по-ниска цената в Лозенец, където обаче не могат да се купят гарсониери в строеж, а само по-големи жилищни имоти. Под 500 евро/кв.м ще платят желаещите да си купят имот в строеж в кварталите Дружба и Люлин. За момента предлагането на подобни имоти в Люлин е три пъти по-голямо от това в Дружба. Кандидат-купувачът може да избира между 60 тристайни апартамента в Люлин и едва 30 в Дружба. В третия голям жилищен комплекс Младост цените са около 550 евро/кв.м. Предлагането на двустайни и тристайни апартаменти е почти равно – по около 90 броя от всеки вид. Могат да се купят едва 20 гарсониери. Важно е да се отбележи, че големината на апартамента не играе първостепенна роля при определянето на цената на квадратен метър. Като пример може да бъде посочен центърът на София. Там гарсониерите в етап на строеж се продават срещу 711 евро/кв.м, двустайните се търгуват за 703 евро/кв.м, а тристайните могат да се купят срещу 716 евро/кв.м.
От по-големите градове на страната Пловдив изпреварва Варна по предлагане на жилища в строеж. Във втория по големина град в страната могат да се купят 250 двустайни и още толкова тристайни апартаменти. Над 70 евро/кв.м е разликата в цената на тези, които са разположени в центъра на града, и останалите райони. Клиент, решил да купи двустаен имот на централна улица, ще трябва да плати 493 евро/кв.м.
Обратно в новини
|
|
Нови продажби
София област, Костинброд
Парцел, 275757 EU
София област, Караполци
Парцел, 59999 EU
София, Студентски град
Парцел, 440000 EU
София, Модерно предградие
Парцел, 290000 EU
София област, Нови Искър
Парцел, 179999 EU
Нови наеми
София, Симеоново
Тристаен, 1200 EU
София, Драгалевци
Тристаен, 1000 EU
София, Драгалевци
Тристаен, 800 EU
София, Бояна
Тристаен, 1200 EU
София, Драгалевци
Тристаен, 1150 EU
Най-новото
Най-четено
|