

За покупка
|
Храм Свети 40 мъченици отвори врати след реставрация
2006-09-15
С тържествен ритуал на 14 септември се отбеляза завършването на реставрацията и обновлението на историческия храм Свети 40 мъченици във Велико Търново - паметник на културата от национално значение, символ на духовната мощ на българския народ. Църковният ритуал и светското тържество се провеждат на светлия християнски празник Кръстовден, който е на 14 септември. Реставрираният и обновен храм беше открит от министър-председателя Сергей Станишев. От името на правителството, в края на тържеството той връчи на митрополит Григорий позлатен потир, с който ще бъдат извършвани празничните богослужения в историческата църква – това е и първият подарък за обновения храм.
Реставрацията и обновлението на уникалния храм и околното пространство на манастирския комплекс се извърши под ръководството на Министерството на културата. През януари 2002 г. вследствие на авария част от пътя над църквата се разрушава, като частично засяга и църквата Свети 40 мъченици. Това е поводът, който предизвиква спешно изработване на нов проект за обновление на църквата, който започва да се реализира от 2004 г. до юни 2005 г. През 2006 г. се завършва околното пространство на северния двор и възстановяването на крепостната стена. Обновлението на храма и околното пространство се изпълнява от екипа на Реставрация ЕАД. До момента за обекта държавата е вложила около 2,5 млн. лв. Комисията по бедствия, аварии и катастрофи към Министерския съвет отдели в продължение на няколко години необходимите средства за укрепване на пътя към църквата в размер на 500 хил. лв.
Предстои изграждането на приемен център за туристите, обясни арх. Милен Маринов, който упражнява инвеститорски контрол от страна МК. През следващата година ще продължат археологическите проучвания в южния двор на манастирския комплекс, както довършване на крепостната стена. В обекта ще бъдат експонирани всички открития на археолозите, уверява архитектът. Най-ценното нещо в храма са колоните с надписи и стенописите, като най-големият е 8,5 кв. м и е от времето на Иван Асен II. За подходящото им експониране е монтирано специално осветление. Предстои да бъдат вкарани още 8 фрагмента стенописи, които сега се съхраняват в музея. В притвора, наоса и около храма са експонирани и царските гробници.
Обратно в новини
|
|
Нови продажби
София, Бъкстон
Тристаен, 180000 EU
София, Красно село
Четиристаен, 213600 EU
София, Красна поляна
Четиристаен, 176000 EU
София, Борово
Тристаен, 210000 EU
София, Слатина
Двустаен, 160000 EU
Нови наеми
София, Люлин 1
Склад, 7500 EU
София, Център
Четиристаен, 700 EU
София, Център
Четиристаен, 700 EU
София, Център
Офис, 3000 EU
София, Надежда 1
Едностаен, 400 EU
Най-новото
Най-четено
|